Právny predpis EÚ v oblasti klímy a nový spôsob, ako dosiahnuť ciele do roku 2040
Európska komisia navrhla zmenu právneho predpisu EÚ v oblasti klímy, ktorou sa stanovuje cieľ EÚ znížiť do roku 2040 čisté emisie skleníkových plynov o 90 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990, ako sa požaduje v politických usmerneniach Komisie na roky 2024 – 2029.
Táto zmena poskytne istotu investorom, podporí inovácie, posilní vedúce postavenie našich podnikov v priemysle a zlepší energetickú bezpečnosť Európy. Návrh vychádza z existujúceho právne záväzného cieľa EÚ znížiť do roku 2030 čisté emisie skleníkových plynov aspoň o 55 % a stanovuje pragmatickejší a flexibilnejší spôsob, ako tento cieľ dosiahnuť v záujme dekarbonizácie európskeho hospodárstva do roku 2050. Zároveň vychádza z hĺbkového posúdenia vplyvu a odporúčaní Medzivládneho panelu o zmene klímy a Európskej vedeckej poradnej rady pre zmenu klímy.
Jeho prijatie nadväzuje na intenzívnu spoluprácu s členskými štátmi, Európskym parlamentom, zainteresovanými stranami, občianskou spoločnosťou a občanmi, ktorá sa začala vo februári 2024 odporúčaním Komisie o cieli do roku 2040. Na základe týchto konzultácií sa v návrhu stanovuje spôsob, ako dosiahnuť cieľ do roku 2040 inak ako doposiaľ.
Jedným z jeho ústredných prvkov je flexibilita, ktorú Komisia zváži pri navrhovaní budúcich legislatívnych nástrojov na dosiahnutie tohto cieľa. Patrí medzi ne obmedzená úloha vysokokvalitných medzinárodných kreditov od roku 2036, využívanie domáceho trvalého odstraňovania emisií v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami a väčšia flexibilita vo všetkých odvetviach.
Cieľom je pomôcť dosiahnuť ciele nákladovo efektívnym a sociálne spravodlivým spôsobom. Konkrétne by tak napríklad niektorý členský štát mohol kompenzovať ťažkosti dosiahnuť požadované zníženie emisií v sektore využívania pôdy tým, že by dosiahol lepšie výsledky v znižovaní emisií z odpadu a dopravy.
Okrem toho sa v návrhu stanovuje jasný rámec pre právne predpisy v oblasti klímy a energetiky na obdobie po roku 2030. Zohľadnia sa v nich národné špecifiká a jeho hlavnými zásadami budú nákladová a celková efektívnosť, jednoduchosť, zabezpečenie technologickej neutrality a spravodlivá transformácia pre všetkých.