Prezentácie o EÚ a dezinformáciách a kritickom myslení na ŽŠ
Vzdelávanie pre budúcnosť na ZŠ Fatranskej
„Deti žijú v súčasnosti v odlišnom svete ako žili detstvo ich rodičia a iné generácie pred nimi. Majú iné skúsenosti, možnosti, podnety a stoja pred nimi iné príležitosti a výzvy. Väčšina z nich má virtuálny prístup k celému svetu, vďaka čomu môžu poznávať ďaleko viac ako generácie detí pred nimi, žijú v globalizovanom svete. V množstve informácií a dezinformácií však môžu ľahko zablúdiť, digitálny svet ich môže pohltiť v hustej sieti interakcií s ľuďmi z celého sveta môžu prežívať pocity neistoty, izolácie a osamelosti. Základ do života, ktorý im má dať škola, je už iný, ako bol pred dvadsiatimi, ale aj desiatimi rokmi. V spoločnosti sa udiali dôležité zmeny. Digitalizácia zmenila prístup k rôznym službám, zmenila naše správanie. Čaká ich budúcnosť, ktorá bude dynamická no súčasne aj relatívne málo predvídateľná. Je našou povinnosťou pripraviť ich na svet, o ktorom presne nevieme, ako bude vyzerať. Preto zdôrazňujeme, že je dôležité „učiť sa samostatne myslieť a zodpovedne konať na základe vedomostí a dát“. To sú základné ingrediencie, zložky vzdelávania pre budúcnosť.“ Tento úryvok z nového školského kurikula korešponduje aj so zámerom prezentácií o Európskej únii a na tému Dezinformácií, euromýtov a kritického myslenia.
Niekoľko takýchto prezentácií sme uskutočnili na Základnej školy Fatranska v Nitre na konci januára a začiatkom februára 2025. Prezentácie o EÚ sa zúčastnilo celkom 126 žiakov 6. a 7. ročníkov a prezentácie o dezinformáciách a kritickom myslení 66 žiakov 8. a 9. ročníkov.
Žiaci sa aktívne zapájali do diskusií a mali aj mnoho otázok. V záverečnej časti si žiaci overili svoje vedomosti v online kvízoch a formou súťaže aj v kvíze na platforme kahoot. Víťazi boli odmenení drobnými vecnými cenami.