Správy z Európskej komisie

EURÓPSKA KOMISIA DNES PREDLOŽILA NÁVRH 1,85 BILIÓNOVÉHO PLÁNU HOSPODÁRSKEHO OŽIVENIA

Európska komisia dnes predložila návrh veľkého plánu obnovy; navrhuje vytvoriť nový nástroj obnovy - EÚ pre ďalšie generácie vo výške 750 miliárd EUR, ktorý sa začlení do prepracovaného rozpočtu EÚ na obdobie 2021-2027 v celkovej výške 1,85 bilióna EUR. Komisia takisto zverejnila svoj upravený ročný pracovný program na rok 2020, ktorý uprednostní kroky potrebné na naštartovanie obnovy.

Podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič, k dnešným návrhom okrem iného uviedol, že prioritu dostanú iniciatívy, ktoré nám pomôžu prekonať krízu, znovunaštartovať hospodárstvo udržateľným a férovým spôsobom, a vďaka ktorým vyjdeme z krízy odolnejší.  Spoločný európsky rozpočet – posilnený o nový nástroj s názvom „EÚ ďalšej generácie“ –  je podľa neho ten najlepší recept na zvládnutie najťažšej krízy, akej sme kedy čelili.

Podľa jeho slov je návrh rozpočtu bezprecedentný v prvom rade svojím objemom, v druhom rade tým, ako EÚ bude mobilizovať finančné prostriedky po novom, a napokon svojím zameraním. Prím budú mať najmä investície do zelených a digitálnych technológií a do celkovej odolnosti ekonomiky. Každá krajina vrátane Slovenska bude musieť vypracovať komplexný národný plán obnovy a odolnosti, ktorý má byť zároveň prepojený na reformy. Je to teda obrovská príležitosť aj pre Slovensko, pretože kvôli koronakríze počítame pre Slovensko s dodatočnými grantami v takmer 8-miliardovom objeme, ktoré by mali prichádzať cez zabehnuté aj nové programy – konkrétne cez fond na obnovu a odolnosť, cez kohéznu politiku, cez fond pre spravodlivú transformáciu a cez program na rozvoj vidieka.

Finančné prostriedky získané z nástroja EÚ pre ďalšie generácie budú investované do troch pilierov:

1. Podpora členských štátov v oblasti investícií a reforiem:

  • nový mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti vo výške 560 miliárd EUR,
  • navýšenie finančných prostriedkov súčasných programov politiky súdržnosti odteraz do roku 2022 o 55 miliárd EUR v rámci novej iniciatívy REACT-EU,
  • návrh na posilnenie Fondu na spravodlivú transformáciu o 40 miliárd EUR,
  • navýšenie finančných prostriedkov Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka o 15 miliárd EUR.

2. Naštartovanie hospodárstva EÚ poskytovaním stimulov na súkromné investície:

  • nový nástroj na podporu solventnosti,
  • navýšenie finančných prostriedkov programu INVESTEU na 15,3 miliardy EUR,
  • nový nástroj strategických investícií zahrnutý do programu InvestEU.

3. Ponaučenia z krízy:

  • nový program v oblasti zdravia, EU4HEALTH, (9,4 miliardy EUR),
  • navýšenie finančných prostriedkov mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany, RESCEU, o 2 miliardy EUR,
  • navýšenie sumy na program HORIZONT EURÓPA,
  • 16,5 miliardy EUR na vonkajšiu činnosť vrátane humanitárnej pomoci.

V priebehu nasledujúcich dní bude Európska komisia zverejňovať rozpočtové návrhy týkajúce sa jednotlivých nástrojov a sektorálnych politík.

Celý obsah správy TU

Odporúčame